XX Światowe Igrzyska Salezjańskie w Tenisie Stołowym Ostrawa 2009 ( Czechy )

XX Światowe Igrzyska Salezjańskie w Tenisie Stołowym  Ostrawa 2009 ( Czechy )W dniach 30.04.2009 – 3.05.2009 odbyły się w Ostrawie XX Światowe Igrzyska Salezjańskie w Tenisie Stołowym, w którym uczestniczyli zawodnicy i zawodniczki naszego Salosu Lublin; Katarzyna Trojak, Milena Mazurek, Marek Zięba i Przemysław Śliwiński.

Piątek 1.05.2009r. – dzień zaczynamy od uczestnictwa we Mszy św. w kościele pod wezwaniem św. Józefa i wspólnym śniadaniu z pozostałymi uczestnikami igrzysk. Następnie udajemy się na salę rozgrywek gdzie rozpoczyna się uroczyste rozpoczęcie igrzysk. Po wysłuchaniu hymnów rozpoczynamy gry. Na początek gry indywidualne w fazie grupowe, gdzie nasi zawodnicy i zawodniczki grają ze zmiennym szczęściem, ale wszyscy znajdują się w fazie pucharowej ( w czołowej 8 – gry pucharowe w sobotę ). Po południu zaczynamy gry mieszane gdzie Kasia i Przemek po zwycięstwach; 3 : 2 z parą czeską Kucin / Filowa , 3 : 1 Opanowska Paulina / Borkowski Piotr ( Suwałki ), 3 : 0 Karczewska Ewelina / Krajewski Patryk ( Suwałki ) znaleźli się w finale, gdzie pokonali parę Wolosz Dorota  / Brewczuk Marcin (Sokołów Podlaski) 3 : 2 ( 11:4, 11:5, 8:11, 8:11 i 11:8 ) i zdobyli zloty medal w kategorii A - starszej. Na tym w tym nie koniec medali. W kategorii B - młodszej Milena i Marek po zwycięstwach nad parami czeskim 3 : 2  Lakoma Denisa / Navratil Denis, 3:0 Korbowa Aneżka / Krosien Lukas i 3: 0 w finale z Tribulova Jana / Tokar Marek zdobyli tego dnia drugi zloty medal dla naszej ekipy. Po nie najlepszej grze rano, po południu wyraźna poprawa w grze naszych zawodników i zawodniczek.

Sobota 2.05.2009r. – zaczynamy normalnie ( Msza św. i śniadanie ), później sala i walka w grach indywidualnych.
Milena w kategorii młodszej - B  po porażkach 0:3 z Eweliną Bobrowską  ( Suwałki), 0:3 Denisą Lakoma i zwycięstwie nad Romą Lenz 3:1 (8:11, 11:9, 11:9, 11:7 ) ostatecznie zajmuje 7 miejsce w swojej kategorii B.
Kasia po porażkach z Dorotą Wołosz ( Sokołów Podlaski ) 0:3 i Weroniką Waloch 1:3 ( z którą wygrała w rozgrywkach grupowych 3:0 ) ostatecznie zajmuje 4 miejsce w swojej kategorii A.
Marek w kategorii młodszej - B  po zwycięstwie 3:0 z Jakubem Jaczewskim (Sokołów Podlaski) i porażce o wejście do finału 2:3 z Krzysztofem Rytelem (Sokołów Podlaski) ( 11:9, 11:7, 6:11, 8:11 i w piątym secie na przewagi 10:12) musi jeszcze walczyć o zdobycie miejsca na podium. Najpierw pokonuje Lukasa Krosien z Ostrawy  3:0  a następnie  Piotra Partykę z Przemyśla także 3:0 i zajmuje 3 miejsce w kategorii B – ,,a chyba mogło być lepiej ,,?
Przemek w kategorii starszej A  po zwycięstwie 3:2 nad Krzysztofem Chałko (Suwałki) i porażce 0:3 z późniejszym zwycięzcą kat.A - Jakubem Mikeską z Ostrawy musiał tak jak Marek walczyć o zdobycie miejsca na podium. Najpierw wygrywa 3:0  z Danielem Lazarem z Ostrawy a następnie 3:1 z Krzysztofem Chałko (Suwałki) - i zajmuje 3 miejsce w kategorii A.
 Jest już cztery medale – ale to nie koniec !!! – po południu gry deblowe !!!

Sensacja !!! – Kasia i Milena (grająca indywidualnie w kat. B) wygrywają debla kategorii starszej A – najpierw wygrywają z parą z Chojnic Weroniką Wołdoch / Martyną Stanisławską 3:1 (11:7, 13:11, 9:11, 11:8) a później z parą z Suwałk Pauliną Opanowską / Pauliną Remiszko 3:2 (8:11, 11:6, 11:9, 9:11 i w piątym secie 11:4) – jeszcze raz gratulacje !!! Mamy następny już trzeci zloty medal.
Przemek i Marek ((grający indywidualnie w kat. B) zaczynają od zwycięstwa 3:1 nad parą z  Sokołowa Podlaskiego Brewczuk/Jagiełło, później 3:2 z Borkowski / Chałko (Suwałki) i chyba jak się później okazało gra z parą czeską Mikeska / Lazar niestety przegrana po pięciosetowej walce 2:3 ( 11:9, 9:11, 13:11, 4:11 i w piątym 12:14 !). Późniejsze wygrane mecze deblowe 3:1 z Legenzow/Krajewski (Suwałki), 3:0 z Kucin /Kucharcik (Czechy) pozwoliły zająć 2 miejsce w kategorii A – i już 6 medal tym razem srebrny. 

Niedziela 3.05.2009r. – po uroczystej Mszy św. i śniadaniu w kameralnej salce do tenisa stołowego rozpoczęły się indywidualne gry finałowe. I tak w finale B chłopców Kamil Wojtkowski (Sokołów Podlaski) zwyciężył 3:2 swojego kolegę z Sokołowa Krzysztofa Rytela, następnie w kategorii B dziewcząt Czeszka  Aneżka Kotrbova pokonała Ewelinę Bobrowską z Suwałk 3:2. w kategorii A dziewcząt Paulina Opanowska z Suwałk pokonała Dorotę Wołosz z Sokołowa Podlaskiego 3:1 a w finale kat. A chłopców Jakub Mikeska pokonał 3:1 Marcina Brewczuka z Sokołowa Podlaskiego.
 Po zakończeniu gier finałowych swoje umiejętności zaprezentowali Ivan Karabce uczestnik Paraolimpiady w Sydneyi i zawodnik ligi niemieckiej Peter David. Najpierw Ivan zagral z Kamilem Wojtkowiakiem a Peter z Jakubem Mikeską. Później już pokazówka, grali co mieli pod ręka - patelnia, deska do krojenia , mała rakietka i wielka , na dużym i małym stole – naprawdę było na co popatrzeć.

Na koniec wręczanie nagród, podziękowania dla uczestników i organizatorów, pamiątkowe zdjęcia i pożegnanie  - powrót do swoich domów. Niektórym ciężko było się rozstać z kolegami i koleżankami ale po tak mile spędzonym czasie nie ma co się dziwić. Myślę że jeszcze się spotkamy z niektórymi uczestnikami tych zawodów na Igrzyskach Salezjańskich w Lublinie we wrześniu .lub na światowych w Hiszpanii.
  
Gratuluję zawodnikom i zawodniczkom medali i mam nadzieje że to nie ostatnie zdobyte przez nich medale.  Dziękuję także ks. Kazimierzowi który dzielnie kibicował, wspierał i zorganizował ten wyjazd – jeszcze raz wszystkim dziękuję !    
 
                                Dariusz Śliwiński