Dwa razy srebro na Światowych Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej w Turynie

W rozegranych w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2015r. XXVI Światowych Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej włoskim Turynie z udziałem ponad 1200 uczestników z 11 krajów, nasze dwa zespoły siatkarek odniosły ogromny sukces, zdobywając w obu kategoriach wiekowych srebrne medale. A konkurencja w porównaniu do Igrzysk w 2012 roku w Krakowie była zdecydowanie mocniejsza. Wtedy wszystkie medale zdobyły polskie zespoły ( my dla przypomnienia złoty i srebrny), ale nie brały udziału zespoły włoskie. W tym roku w obu kategoriach wystąpiło ich aż 6. W kategorii starszej A (juniorki) wystąpiło 15 zespołów, popdzielonych na 3 grupy. Oto wyniki w grupie:

SALOS Lublin - DON BOSCO Zagrzeb (Chorwacja) 2:1 (25:17, 25:20, 14:15)

SALOS Lublin - SALOS Dobieszczyzna (Polska) 3:0 (25:8, 25:16, 15:6)

SALOS Lublin - GABBIANI Novara (Włochy) 3:0 (25:9, 25:15, 15:6)

SALOS Lublin - BUSTO Arsizio (Włochy) 3:0 (25:17, 25:16, 15:8)

W półfinale gramy z belgijskim Hechtel, wygrywając 3:0 (25:14,25:15, 15:11)

W finale, rozegranym przy bardzo dużej ilości publiczności z uroczystą oprawą, odegraniem hymnów państwowych, wyczytywaniem imiennym zawodniczek, spotykamy się z doskonałym włoskim zespołem GS CAGLIERO Mediolan. Zespół włoski dysponował wyrównanym 14-stoosobowym składem wprost demolował w rozgrywkach grupowych, znacznie przewyższając wzrostem pozostałe zespoły. Jednak w pierwszym secie początek należał do nas. Prowadziliśmy stale 18:14, 21:19, 22:21. Jednak w końcówce seta trwającego 26 minut, cztery złe przyjęcia plus sędziowie włoscy - efekt 22:25. W drugim zabrakło niestety sił, a tendencyjna decyzja sędziego, mimo że nawet trener włoski pokazywał piłkę w boisku, sędzia dał piłkę Włoszkom. To całkowicie załamało nasz zespół, a efekt był jeden 12:25. W trzecim secie pocieszenia, nie decydującym o wyniku spotkania, nasze dziewczęta pokazały, że potrafią walczyć do końca, zwyciężając 15:11. Spotkało się to z owacją od zebranej publiczności, a sędzina prowadząca spotkanie z potężną dawką gwizdów. Ja chylę czoła przed moimi dziewczętami, BYŁYŚCIE WIELKIE!

Zespół wystąpił w składzie: Basia KUDUK, Ola DUDEK, Asia PIELECH, Kasia KORGOL, Patrycja CIUPA, Magda TROJAK, Patrycja SKRZYPCZAK, Iza LIPCZYŃSKA.

W kategorii młodszej B (kadetki) wystąpiły nasze młodziczki, będąc o rok młodsze od swoich rywalek. Mimo, że grały na wyższej siatce, radziły sobie doskonale, będąc o przysłowiowy "włos" od złota.Ale po kolei. Wyniki w grupie:

SALOS Lublin - Don BOSCO Haacht (Belgia) 3:0 (25:10, 25:12, 15:6)

SALOS Lublin - SALEZJANAS Sewilla (Hiszpania 3:0 (25:10, 25:10, 15:9)

SALOS Lublin - Ljubliana (Słowenia) 2:1 (25:10, 24:25, 15:13)

W półfinale gramy z DON BOSCO Zagrzeb (Chorwacja), wygrywając 3:0 (25:23, 25:10, 15:6)

W finale spotykamy się z wysokim, polskim zespołem SALOSU Ełk. Pierwszy set wygrywamy 25:23, niestety w drugim możliwość zdobycia "złota' całkowicie usztywniła dziewczęta i przegrywamy seta 16:25. W trzecim trwa zacięta gra, prowadzimy jeszcze 10:8, by przegrać seta 13:15. Mimo wszystko jestem zadowolony z postawy dziewcząt, a srebrny medal pozwoli na uwierzenie we własne umiejętności. Już w najbliższą sobotę wystąpią w Inspektorialnych Igrzyskach, będących przepustką do Igrzysk Ogólnopolskich i Światowych.

Zespół wystąpił w składzie: Dominika WAWERSKA, Gabrysia WĘGLIŃSKA, Patrycja UMIŃSKA, Paulina STEFANOWSKA, Magda PODSKARBI, Natalia SKRZYPCZAK, Patrycja WAWERSKA, Natalia ZYCHOWICZ, Karolina ZAKOŚCIELNA.

W drodze powrotnej zwiedzamy Wenecję, jednak najdłużej oglądamy ALPY-całe 15 godzin, gdyż zepsuł się autokar i tyle czekaliśmy na podesłanie zastępczego z Polski.

Chciałbym podziękować naszym sponsorom, czyli rodzicom. Byliśmy jedyną drużyną, która na wyjazd, w którym reprezentowaliśmy Lublin, województwo lubelskie i Polskę, otrzymaliśmy tylko "błogosławieństwo" Urzędu Marszałkowskiego. No cóż, nasze województwo nie potrzebuje reklamy, lotnisko nie może pomieścić ilości chętnych, a promocja województwa powoduje, że Włosi pomylili nas ze słoweńską Ljubljaną. Inne zespoły otrzymały wsparcie finansowe, prospekty promujące województwa. A my... szczęśliwej drogi - słowa piosenki pasują doskonale!